Young ladies crowned winners at Little Miss Hot Springs pageant

HOT SPRINGS – The Little Miss Hot Springs pageant was held Sunday, Aug.19, at the Mueller Civic Center in Hot Springs, where 20 contestants from Fall River County and other nearby communities competed for the Little Miss Hot Springs Pageant 2018 titles.

Contestants were divided into age divisions of 5-6 Petite Miss, 7-9 Little Miss, and 10-12 Junior Miss, and then competed in private interview, on-stage party dress, and on-stage question.

Following is a listing of all the awards presented:

Titleholder Winners

Petite Miss Hot Springs: Presley Ohrmund, daughter of James and Yadira Ohrmund of Hot Springs

Petite Miss Fall River: Ava Quinn, daughter of Cheyenne Christopherson of Hot Springs and Nic Quinn of Custer

Petite Miss Southern Hills: Delaney Janis, daughter of Jeff and Sara Janis of Hot Springs

Little Miss Hot Springs: Aubryanna Schmit, daughter of Troy and Brenna Schmit of Hot Springs

Little Miss Southern Hills: Amy Kruger, daughter of Kevin and Jennifer Kruger of Rapid City

First Runner-Up: Rainie Reichardt, daughter of Ryan and Rhiannon Wright of Hot Springs

 Junior Miss Hot Springs: Karina Novotny, daughter of Jacob and Kristi Novotny of Hot Springs

Junior Miss Fall River: Kenadee Maciejewski, daughter of Brad and Jessica Maciejewski of Hot Springs

Junior Miss Southern Hills: Briley Steffensen, daughter of Emily Smith of Yankton

Junior Miss West River: Hanna Sletto, daughter of Derrick and Nancy Sletto of Hot Springs

First Runner-Up: Kayia Bissonnette, daughter of Stephaine Keller of Hot Springs and Jerome Bissonnette of Hot Springs

Second Runner-Up: Lillie Ross, daughter of Tim and Angie Ross of Custer

Miss Congeniality:

Petite Miss, Ava Quinn

Little Miss, Oakley Sowers

Junior Miss, Eva Brubaker

Miss Photogenetic Awards:

Petite Miss, Presley Ohrmund

Little Miss, Amy Kruger

Junior Miss, Briley Steffensen

Community Service Awards

Little Miss, Adrienne Jones

Junior Miss, Karina Novotny

 Top-Fundraisers:

Petite Miss, Delaney Janis

Little Miss, Top-Fundraiser, Aubryanna Schmit; First Runner-Up, Oakley Sowers, 

Junior Miss, Top-Fundraiser, Riley Lockhart; Second Runner-up, Lillie Ross; First Runner-Up, Kayia Bissonnette, 

Junior Miss Talent Awards: optional competition category

Talent Winner, Briley Steffensen; First Runner-Up, Karina Novotny; Second Runner-Up, Riley Lockhart

Volunteer Award recipient:

Beth Naasz

 

PHOTO CUTLINE: 

Submitted photo by Diane Simunek

All of the award winners of this past weekend’s Little Miss pageant pose for a photo on stage at the Mueller Civic Center on Sunday night, Aug. 19. See story for a full list of award winners.

 

Fall River County Herald

EDGEMONT OFFICE: PO Box 660 Edgemont, SD  57735-0660   |   605.662.7201
HOT SPRINGS OFFICE: 334 S. Chicago St. Hot Springs, SD 57747 | 605.745.3930
Send news to: 
news.frcherald@gmail.com Send Ad requests to: ads.frcherald@gmail.com